变位"ajaa" - 芬兰语变位

Conjugation of have (Export PDF)

芬兰语"ajaa"变位

Infinitiivi
芬兰语
  • ajaa
Preesens
芬兰语
  • ajan
II-Partisiippi
芬兰语
  • ajanut

Indikatiivi

Preesens

minä
ajan
sinä
ajat
hän/se
ajaa
me
ajamme
te
ajatte
Te
he
ajavat
passiivi
ajetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en aja
sinä
et aja
hän/se
ei aja
me
emme aja
te
ette aja
Te
he
eivät aja
passiivi
ei ajeta

Imperfekti

minä
ajoin
sinä
ajoit
hän/se
ajoi
me
ajoimme
te
ajoitte
Te
he
ajoivat
passiivi
ajettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en ajanut
sinä
et ajanut
hän/se
ei ajanut
me
emme ajaneet
te
ette ajaneet
Te
ette ajanut
he
eivät ajaneet
passiivi
ei ajettu

Perfekti

minä
olen ajanut
sinä
olet ajanut
hän/se
on ajanut
me
olemme ajaneet
te
olette ajaneet
Te
olette ajanut
he
ovat ajaneet
passiivi
on ajettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole ajanut
sinä
et ole ajanut
hän/se
ei ole ajanut
me
emme ole ajaneet
te
ette ole ajaneet
Te
ette ole ajanut
he
eivät ole ajaneet
passiivi
ei ole ajettu

Pluskvamperfekti

minä
olin ajanut
sinä
olit ajanut
hän/se
oli ajanut
me
olimme ajaneet
te
olitte ajaneet
Te
olitte ajanut
he
olivat ajaneet
passiivi
oli ajettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut ajanut
sinä
et ollut ajanut
hän/se
ei ollut ajanut
me
emme olleet ajaneet
te
ette olleet ajaneet
Te
ette ollut ajanut
he
eivät olleet ajaneet
passiivi
ei ollut ajettu

Find out the most frequently used verbs in 芬兰语.